Alışverişinizi Çevre Dostu Hale Getirmek İçin Bugün Yapabileceğiniz 10 Şey

Plastik% 91 göre, geri dönüşümlü olmayan  Ulusal Coğrafi , ve  % 40 üretilen plastik ambalaj, sadece bir kez kullanılmış ve daha sonra atılır. Buna plastik su şişeleri, hazır kahve fincanları ve alışveriş poşetleri dahildir - günlük alışveriş hayatımızın büyük bir parçası ve çevre üzerinde korkunç bir etki bırakıyor. Bu nedenle, bakkaliye giderken küçük çevre dostu seçimler yapmak bile gezegen için büyük bir engel oluşturabilir!

1. Bambu diş fırçalarına geçin.

Her şeyden önce, plastik diş fırçası vardır yapılmış  kauçuk, ham petrol ve petrol gibi ambalajın bir ilave plastik. Ve elektrikli diş fırçaları daha iyi değil - asit toksinlerini sızdırıyorlar, bu da okyanuslara, vahşi hayata ve çevreye çöplüklere atıldıklarında çok fazla zarar veriyor.

Öte yandan bambu diş fırçalarının  kompostlanması yaklaşık 6 ay sürebilirken , plastik diş fırçalarının tamamen parçalanması yüzlerce yıl alır  Bu nedenle, plastikten bambu diş fırçasına geçiş, evinizdeki plastik atıkları hemen azaltmanın kolay ama etkili bir yoludur.

2. Metal çubuklar kullanın.

Plastik pipetler okyanus için gerçekten büyük bir tehdittir - genellikle orada bulunurlar ve hayvanları yaralarlar , bu nedenle tek kullanımlık bir pipet yerine yeniden kullanılabilir bir pipet seçmenin şimdiden büyük bir etkisi vardır. Bir hafta veya bir ayda kaç tane plastik pipet kullandığınızı düşünün - çok iddiaya gireriz!

Paslanmaz çelik pipetler birkaç yıl size hizmet edecek , içeceklerinizin tadını etkilemeyecek ve bunları normal su pipetinden kalın köpüklü çaylara kadar farklı boyutlarda bulabilirsiniz.

3. İkinci el mağazalarda alışveriş yapın.

Giysilerinizi ikinci el mağazalardan satın almayı düşünün  Sadece modaya uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda tekstil atığını ve çevresel ayak izini azaltmaya da yardımcı olur, çünkü aksi takdirde eski giysiler çöp sahasına gider. Eski kıyafetlere yeni bir hayat verebilecekken, neden Dünya'dan üretilmesi ve size teslim edilmesi için çok fazla su ve diğer kaynakları gerektiren yeni bir şey satın alasınız?

4. Yiyecek paylaşmayı deneyin.

Birisinin artık yiyecekleri varsa (örneğin, çok fazla satın almışlarsa), buzdolabıyla birlikte özel olarak belirlenmiş açık alanlara bırakabilir ve ihtiyacı olan başka biri ücretsiz olarak alabilir. Bu , gıda israfı sorununa bir başka harika çözüm ! Hemen hemen her büyük şehrin bir gıda paylaşımı girişimi vardır - Toronto, Berlin, Varşova, Hong Kong vb.

5. Plastik sargı ve kapların üzerine yeniden kullanılabilir gıda mumu sargısını seçin.

Atılan plastik torbalar ve ambalaj parçaları ya toprağa karışır ve zehirli kimyasallar açığa çıkarır ya da deniz hayvanları tarafından yenilir veya boğulur. Yeniden kullanılabilir balmumu sargılar, bunlara harika bir alternatiftir - balmumu ile kaplı pamuklu peçeteler , sandviçinizi sarmak, taze meyvelerinizi veya yeşilliklerinizi korumak veya bir kase artıkları kapatmak için kullanabileceğiniz toksik olmayan yıkanabilir sargılardır .

6. Kendi çanta ve kaplarınız ile alışverişe çıkın.

Çok fazla ambalajı olan ürünleri satın almaktan kaçınmanın bir yolu, kendi, yeniden kullanılabilir alışveriş çantalarınızı getirmektir. Tüm yiyecekleriniz için büyük, aksi takdirde plastik poşetlere konulacak meyve ve sebzeler için daha küçük bir tane alabilirsiniz. Ekstra paketlemeden kaçınmak için kendi kaplarınızı da kasaplara götürebilirsiniz.

7. Çay poşetlerini çay demlik ile değiştirin.

Pek çok poşet çay poşeti tek tek paketler halinde gelir, ayrıca büyük bir kağıt ve metal israfından bahsetmiyorum bile beyaz görünmeleri için çoğunlukla kimyasallarla ağartılırlar . Yeniden kullanılabilir çay topları ise çok daha sağlıklı, uygun maliyetli ve çevre dostu bir alternatiftir.

Bir çay poşeti paketinden daha uzun süren normal gevşek yapraklı çayı satın alın ve demlik içine koyun - yeniden kullanılabilir bir çay poşeti böyle görünür! Boşaltabilir ve tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

8. Yerel yiyecekler satın alın.

İthal ürünlerden kaçınırsanız, daha az CO2 emisyonu olacaktır. Eğer gıda yerel olarak satın kadar gıda hepsi bu kadar ithal ve fakirim olduğunca seyahat `nın çok ambalaj olarak gerektirir. Yerel çiftçilerden satın almayı seçerek, iklim değişikliğini azaltmaya yardımcı olursunuz.

9. Kompost

Sebze kabukları, yumurta kabukları, artıklar ve yemek artıkları gibi biyolojik atıkları ayırmak, ürettiğiniz çöp miktarını neredeyse % 50 oranında azaltacaktır Bir bahçeniz varsa, kolaydır - sadece toprağa bir delik kazarsınız ve kompostunuzu gömersiniz.

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, biyo-atıkları bir Ziploc'a koyabilir ve onu koklamaması için dondurucuda saklayabilir veya bir çöp tenekesi kullanarak bir çiftçi pazarındaki, bir topluluk bahçesindeki bir kompost yığınına getirebilirsiniz. veya ShareWaste adlı bir uygulama aracılığıyla şehir hizmetlerine veya çiftçilere verin  - kompostunuzu almaktan memnun olacak insanlar var.

10. Kadın hijyeni için yeniden kullanılabilir ürünleri seçin.

Pedlerden ve tamponlardan vazgeçin, çoğunda kimyasallar ve toksinler var ve ayrıca çevre için hiçbir faydası yok. Ortalama olarak, kadınlar yaşamları boyunca döngü başına 11 ila 30 tampon kullanır , bu da kadın başına 5.000 ila 14.000 tampon anlamına gelir.

Sen edebilirsiniz geçiş 5-10 yıl, dönem iç çamaşırı ya da yeniden kullanılabilir bez yastıkları çifti için kullanabileceğiniz bir adet fincan için. Çevre dostudurlar, herhangi bir kimyasal içermezler ve ayrıca ped ve tampon satın almaya kıyasla gerçek bir tasarruf sağlarlar.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar